Wielokulturowy Nurt Bugu zwycięzcą konkursu EDEN

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 lipca 2017

Kolejna edycja konkursu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez Polską Organizację Turystyczną została rozstrzygnięta. W tym roku kandydaci musieli udowodnić, że swoją ofertę turystyczną opierają na zasobach kulturowych. Kapituła uznała, że Wielokulturowy Nurt Bugu swoją działalnością wpisuje się w promocję wartości opartych na dziedzictwie kulturowym, pozwala odkryć i przybliża bogatą spuściznę naszego kraju.

Wielokulturowość występująca w nazwie oddaje specyfikę obszaru wzdłuż Bugu na Lubelszczyźnie, wyjątkowego pod względem zarówno krajobrazowym, historycznym jak i kulturowym. Wielokulturowy Nurt Bugu to kraina styku kultur i granic gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, a mizar tatarski jest pozostałością po islamskich mieszkańcach regionu.

Unikatowe wydarzenia takie jak na przykład Landart Festiwal z plenerowymi galeriami sztuki, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie odwołujący się do dziedzictwa przeszłości, plenery malarskie i rzeźbiarskie w Uroczysku Zaborek i Włodawie pokazują, że region konsekwentnie jest promowany, jako łączący przeszłość i teraźniejszość. Spójny wielokulturowy wizerunek uzupełniany jest przez różnorodną ofertę wykorzystującą walory przyrodnicze obszaru, jak Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Poleski Szlak Konny czy Plenerowe Galerie Sztuki nad Bugiem.

Wielokulturowy Nurt Bugu to także mnogość zabytków kulturowych, religijnych, sanktuariów o niepowtarzalnej architekturze jak te w Kodniu, Jabłecznej czy Włodawie oraz liczne mniejsze imprezy związane z tradycją regionu. Ważne jest także każdorazowe zaangażowanie społeczności lokalnej do obsługi wydarzeń oraz dostarczania materiałów do realizacji artystycznych instalacji.

Konkurs EDEN adresowany jest do miejsc turystycznych, które oprócz realizowania działań zgodnych z obowiązującym motywem przewodnim muszą także wyróżniać się dbałością o zachowanie zrównoważonego rozwoju turystyki. Konkurs, bowiem promuje miejsca, które prowadzą działania proekologiczne i zarządzane, w sposób, który ma na celu utrzymanie właściwych proporcji między szybkim rozwojem turystyki a poszanowaniem bogatego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Ponadto konkurs ma przyczyniać się do zachowania i promocji kultury oraz lokalnych tradycji a także przedłużenia sezonu turystycznego i ograniczania zjawiska sezonowości w turystyce.

Wśród korzyści dla laureatów jest umiejscowienie na mapie najlepszych europejskich kierunków turystycznych a przez to dotarcie do szerokiego grona turystów zagranicznych oraz wspólna promocja ze wszystkimi laureatami z krajów członkowskich.

 

Przedruk z:

https://www.polska.travel/pl/aktualnosci/wielokulturowy-nurt-bugu-zwyciezca-konkursu-eden

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Kodeń z lotu ptaka z widokiem na Białoruś (zdjęcie z zasobów Straży Granicznej w Kodniu)

    Kodeń z lotu ptaka z widokiem na Białoruś (zdjęcie z zasobów Straży Granicznej w Kodniu)

  • Powiększ zdjęcie Tablica informacyjna na szlaku kajakowym Bug – Krzna w Sugrach

    Tablica informacyjna na szlaku kajakowym Bug – Krzna w Sugrach

  • Powiększ zdjęcie Miejsce obsługi Rowerzystów na trasie Green Velo w Szostakach

    Miejsce obsługi Rowerzystów na trasie Green Velo w Szostakach

  • Powiększ zdjęcie Droga wojewódzka 816 – Nadburzanka i trasa Green Velo

    Droga wojewódzka 816 – Nadburzanka i trasa Green Velo

  • Powiększ zdjęcie Start Biegu Sapiehów

    Start Biegu Sapiehów

  • Powiększ zdjęcie Główny Odpust Diecezjalny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 14-15 sierpnia (zdjęcie z zasobów Straży Granicznej w Kodniu)

    Główny Odpust Diecezjalny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 14-15 sierpnia (zdjęcie z zasobów Straży Granicznej w Kodniu)

  • Powiększ zdjęcie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

    Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

  • Powiększ zdjęcie Cerkiew Parafii unickiej pw. św. Nikity z 1627 r. Jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego

    Cerkiew Parafii unickiej pw. św. Nikity z 1627 r. Jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-07-11
Data publikacji:2017-07-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:1495