Wspaniały sukces zespołu Jarzębina z Zabłocia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 stycznia 2016

Zespół Jarzębina z Gminy Kodeń zdobył II miejsca na XV Festiwalu Kolęd i Szczodrywek,  który odbył się 23 stycznia 2016 r. we Włodawie

Zespół Jarzębina z Gminy Kodeń zdobył II miejsca na XV Festiwalu Kolęd i Szczodrywek,  który odbył się 23 stycznia 2016 r. we Włodawie.  To wspaniałe wyróżnienie jest szczególnie ważne, ze względu na rekordową ilość ponad czterdziestu zespołów biorących udział w tym festiwalu. Panie i jeden gwiazdor pokonały między innymi profesjonalne chóry i zespoły z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Pomimo dużego mrozu do Włodawy zjechało na sobotni jubileuszowy XV Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2016 ponad 500 uczestników reprezentujących 41 zespoły. To absolutny rekord! Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów. Zespół Jarzębina z Zabłocia zaprezentowały pastorałkę „Śpiewajcie Ptaszkowie” oraz szczodrywkę  „Hraj Koniu”

Trzyosobowe jury w składzie: Łukasz Zdolski, ks. Jerzy Ignaciuk, Andrzej Sar miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.

Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród.

Wyniki: I miejsce – Lubawa z Lubomla, II – Jarzębina z Zabłocia, III – Wołyńskie Słowiki z Łucka. Wyróżnienia otrzymali:. Chór Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Chór Majowy Kwiat z Mińska.

Już w Kodniu Wójt Jerzy Troć i Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Radecka przygotowali list gratulacyjny w związku podziękowaniem za reprezentowanie
i promowanie Gminy Kodeń i jej walorów kulturowych.

Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury.

Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z powiatu włodawskiego i zza granicy wschodniej, pokazanie pieśni i obrzędów religijnych, edukacja, wychowanie, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” i zbliżenie kultur religijnych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-26
Data publikacji:2016-01-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Łukasiak
Liczba odwiedzin:2660