Uwaga na oszustów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 marca 2016

Oszuści żerują na programie 500+

  • W internecie pojawiły się witryny, z których za opłatą można pobrać formularze potrzebne do złożenia wniosku o rządowe świadczenia - pisze "Rzeczpospolita"
  • To oszustwo - ostrzegają Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz policja

Rządowy program Rodzina 500+ rusza z początkiem kwietnia i od tego momentu będzie można składać wniosek w sprawie wypłaty tego świadczenia. Tymczasem m.in. na Facebooku kolportowane są linki do stron, gdzie takie wnioski można ściągnąć wraz z błędnymi informacjami o samym programie.

Na niektórych witrynach można znaleźć informacje, że urzędy już rozpoczęły przyjmowanie wniosków, na innych, że urzędy już udostępniają gotowe wnioski do wypełnienia.

 "Należy go pobrać, wydrukować i dostarczyć do magistratu do 1 kwietnia. Świadczenie będzie również wypłacane od 1 kwietnia" - zapewniają autorzy jednej z takich stron i zachęcają do skorzystania z linku, pod którym można pobrać dokument.

Żeby go dostać, trzeba wpisać jednak numer telefonu, pod który właściciele witryny wysyłają płatne SMS-y. Na jednej ze stron w regulaminie podano, że koszt usługi to 6,15 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji, a w ciągu tygodnia użytkownik otrzymuje maksymalnie trzy wiadomości.

"Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 79,95 zł brutto" - czytamy w regulaminie oszukańczej strony.

Na innych opłaty za jeden SMS mogą dochodzić do kilkudziesięciu złotych. Poza tym oszuści wysyłają wiadomości z zapytaniem, czy odbiorca chce przystąpić do programu Rodzina 500+. Odesłanie odpowiedzi to nawet kilkadziesiąt złotych.

Informacje o takich oszustwach już docierają do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do policji Solidarnie ostrzegają one przed oszustami. Policja prosi, by informować ją o każdym takim przypadku.

Specjalny komunikat wydał też resort rodziny: "W związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, na których można pobrać wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego, informujemy, że strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku" - tłumaczy ministerstwo.

Przypomina też, że wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego jest darmowy, a jego wzór można ściągnąć ze strony resortu.

"Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia" - podkreślają urzędnicy.

Dokumenty w formie papierowej będzie można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Można je będzie wysyłać również pocztą. Wnioski będą też przyjmowane m.in. za pomocą bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) czy za pośrednictwem ePUAP.

Pieniądze będą wypłacały urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub gminne centra do realizacji świadczeń. W resorcie rodziny oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat rządowego programu. Ich numery można znaleźć też na stronach urzędów wojewódzkich, miast oraz gmin.

 

Janina Blikowska (portal wp.pl)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-03-08
Data publikacji:2016-03-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:3191