URZĄD GMINY KODEŃ

Kodeńskie dzieci na obozie w Janowie Lubelskim

9 lipca 2019
Trzynastoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. kpt. Michała Fijałki w Kodniu przebywa na obozie wypoczynkowo-militarnym w Janowie Lubelskim.
 
Obóz od kilku lat jest organizowany przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Szkoła Podstawowa w Kodniu nosi imię kapitana Michała Fijałki, cichociemnego żołnierza Armii Krajowej, który w nocy z 1 na 2 września 1942 roku został zrzucony na spadochronie do okupowanego kraju. Kawa, Wieśniak i Sokół m.in. takimi pseudonimami posługiwał się podczas II wojny Michał Fijałka, był żołnierzem dywersji AK, a później jednym z dowódców 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, z którą przeszedł cały szlak bojowy, aż do rozbrojenia przez Sowietów w Skrobowie pod Lubartowem.
 
Nasi uczniowie pierwszy raz wyjechali na taki obóz, gdzie mogą się spotkać ze swoimi rówieśnikami z całego kraju ze szkół, które noszą imiona cichociemnych spadochroniarzy AK.
 
W programie obozu znajdują się zajęcia edukacyjne oraz sportowe (są też zajęcia z zakresu survivalu, samoobrony, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, zajęcia wysokościowe w parku linowym, na strzelnicy pneumatycznej, sprawnościowe, przeprawa terenowo-bagienna) ale również dyskoteki i zabawy rekreacyjno-sportowe, konkursy, kąpiele w jeziorze, rowerki wodne, kajaki.
 
Nadrzędnym celem obozu jest jednak integracja i czynny wypoczynek dzieci i młodzieży, nabywanie lub kontynuowanie umiejętności , zainteresowań i pasji, a przede wszystkim przybliżenie dzieciom i młodzieży historii cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej, których było tylko 316, dlatego na letnich turnusach przebywa taka grupa dzieci i młodzieży. Należy również dodać, że rodzice nie ponoszą kosztów związanych z pobytem dzieci na obozie.
 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-07-09
Data publikacji:2019-07-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:380