Informacja wójta o przedsięwzięciach zrealizowanych w okresie od 30 czerwca do 3 września 2018 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2018

Szanowni Państwo,

tegoroczne kończące się wakacje były wyjątkowo pracowite. Głównie za sprawą realizacji w gminie wielu inwestycji.

1. Skończyła się budowa przedszkola. Od poniedziałku 3 września dzieci uczęszczają do nowego obiektu. Pracownicy Gminy wykonali prace porządkowe. Rozebrali chodnik, usunęli korzenie spod chodnika, usunęli asfalt ze starego boiska i nawieźli czarnej ziemi.
Ze starego do nowego przedszkola przewiezione zostały meble i wyposażenie.
Wykonano 300 metrów przekopu, w którym ułożone zostały kable do internetu i telefonu.

2. Na początku lipca rozpoczął się remont szkoły. Tutaj także pracownicy Gminy wykonują część prac nieobjętych projektem, m.in.: malowanie lamperii i parapetów, zamurowywanie otworów w ścianach po pracach hydraulików, wynoszenie mebli i wyposażenia szkoły.

3. Wykonana została obróbka drewna przeznaczonego na budowę przystanku-wiaty dla dojeżdżających uczniów z Kostomłot II.

4. Również w Kostomłotach II przeprowadzony został remont świetlicy, którą Urząd Gminy wynajął od Spółdzielni Mieszkaniowej „Oaza” z przeznaczeniem do użytkowania dla mieszkańców. W świetlicy wymieniono instalację elektryczną, zainstalowano nowe oprawy oświetleniowe, wymieniono okna, zamontowano nowe drzwi.

5. Trwa budowa tarasu przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Własnymi siłami przebudowaliśmy kanalizację, która sąsiaduje z tarasem.

6. Kończą się prace przy budowie ulicy Ogrodowej, gdzie dzisiaj ma być położony asfalt. Podobnie ma się sytuacja z ulicą Terespolską, gdzie przekładamy chodnik i podnoszony jest krawężnik, by odpowiednio odpływała woda opadowa. Tam również dzisiaj ma być ułożony na jezdni asfalt.

7. W wyniku czteroletnich starań zakończony został remont ostatniego, ponad 900 metrowego, odcinka DW 816. Tym samym z Kodnia do Szostak możemy przejechać drogą z nową nawierzchnią. Przykry w tym przypadku jest fakt łamania prawa i rozjeżdżania tej drogi przez 40 tonowe cysterny przedsiębiorstwa z Chełma.

8. Usunięto awarię sieci kanalizacyjnej przy ul. Dolnej, natomiast przy budynku pana Korowaja naprawiany jest wodociąg.

9. W Okczynie powstał nowy 200 metrowy odcinek drogi wykonanej z gruzobetonu.

10. Natomiast w Zabłociu wyłożono gruzobetonem 300 metrowy odcinek drogi.

11. W związku z budową pomnika 100-lecia Odzyskania Niepodległości wykonany został fundament pod pomnik.

12. Nieprzerwanie trwają prace porządkowe i koszenie traw w Kodniu i innych miejscowościach gminy.

13. Dobiega końca realizacja kolejnej części projektu budowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Aktualnie montowane są piece w budynku Urzędu Gminy i ośrodka zdrowia w Kodniu. Inwestycje te pozwolą nam w przyszłości zmniejszyć ilość palaczy w budynkach gminnych.

Bogaty w imprezy kulturalne był sierpień:

- jak zwykle w pierwszą sobotę sierpnia odbył się Bieg Sapiehów,

- w tym samym dniu gościliśmy w Kodniu ekipę Telewizji Polskiej 3 Lublin. Przez wiele godzin w programie na żywo przedstawiono historię i teraźniejszość naszej gminy. Według napływających do nas informacji program cieszył się dużym zainteresowaniem. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie pracownikom Urzędu Gminy i mieszkańcom gminy,

- 19 sierpnia odbył się Jarmark Sapieżyński. Można spokojnie powiedzieć, że Kodeń dawno nie widział takiej imprezy. Różnorodny program i stoiska ściągnęły na kodeńską kalwarię wielu odwiedzających. Korzystając z okazji, dziękuję bardzo wszystkim pracownikom Urzędu Gminy za zaangażowanie w jego wielodniowe przygotowania. Podziękowania kieruję także pod adresem mieszkańców gminy, którzy czynnie uczestniczyli w prezentacjach lokalnych i tradycyjnych potraw,

- 2 września w Drelowie odbyły się Dożynki Powiatowe. Nie zabrakło tam reprezentacji Gminy Kodeń. Dziękuję wszystkim przybyłym tam mieszkańcom Kodnia, a przede wszystkim dziękuję pracownikom Gminnego Centrum i Urzędu Gminy za przygotowanie stoiska i poczęstunków. Tym razem niestety nie wygraliśmy konkursu na najładniejszy wieniec, ale przygotowany przez WTZ, przy pomocy sołectw, kodeński wieniec znalazł się wśród wyróżnionych.

Szanowni państwo od pewnego czasu pojawiają się nieoficjalne informacje dotyczące sytuacji Oddziału Zewnętrznego w Zabłociu Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. 23 sierpnia wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Radecką i ojcem proboszczem Damianem Dybałą wystosowaliśmy pismo do dyr. Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej Damiana Frańczaka z prośbą o wyjaśnienie statusu Zakładu w Zabłociu. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

>>> LINK DO PISMA <<<

Jak rozwinie się sytuacja, trudno dzisiaj wyrokować.

Na zakończenie kilka słów o nadchodzących wyborach.

Jak się okazuje, rola Urzędu Gminy w organizacji wyborów praktycznie się nie zmieni. Z interpretacji Delegatury Krajowego Biura Wyborczego wynika, że powołani urzędnicy mają nam patrzeć na ręce.
Gmina jest podzielona na 5 obwodów głosowania:

Kostomłoty I
Kostomłoty II
Kodeń
Kopytów
Zabłocie

Nie ma obwodu głosowania w więzieniu w Zabłociu.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym rozwiesiliśmy obwieszczenia o granicach okręgów wyborczych w wyborach do Sejmiku Województwa, Rady Powiatu oraz do Rady Gminy. Najbliższy ważny termin to termin zgłaszania kandydatów do Gminnej Komisji Wyborczej. Gmina już wcześniej zakupiła obowiązujące urny wyborcze i inne materiały niezbędne do przeprowadzenia wyborów.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-11
Data publikacji:2018-09-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:966